fbpx
Podniebna Drużyna SMA

blog

Nasze wpisy

„Z pamiętnika Pragmiarza” S02 E04 – „Lotto” – kumulacja

Jakiś czas temu Pragmiarz podzielił się ze światem informacją, że na swoje 50-te urodziny (dla ułatwienia przypomnę, że obecnie ma na swoich barkach prawie 46 wiosen, lat, jesieni i zim) chciałby wybrać się na Nepalski trekking. W naturze tak się czasem zdarza, że wypowiadane przez nas dźwięki są zniekształcane, zakłócane lub najzwyczajniej niesłyszane.

Read more

Podniebna Drużyna popiera postulaty rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Osoby chore na SMA są zależne fizycznie od innych. Ta zależność w dużej mierze uwarunkowana jest stopniem choroby. Jedno jednak jest wspólne – nie jesteśmy w stanie funkcjonować kompletnie sami. Byśmy mogli chodzić do szkół, integrować się z rówieśnikami, studiować, pracować i zakładać rodziny. Potrzebujemy innych rąk do pomocy. Zazwyczaj są to ręce naszych rodziców, a w dorosłym życiu ręce schorowanych rodziców lub partnerów, którzy godzą swoją pracę zawodową lub całkowicie z niej rezygnują aby móc się nami opiekować.

Read more

„Z pamiętnika Pragmiarza” S02 E03 – „Top model”

Był tak jakoś styczeń roku 1991. Pragmiarz jako przyszły maturzysta został poproszony o wypełnienie szkolnej ankiety. Właściwie zawierała w sobie jedno, proste pytanie. Chodziło o wpisanie kierunku studiów, na który za kilka miesięcy będzie się zdawało egzaminy. I tutaj zaczęły się schody. Bo chociaż do matury było raptem 3-4 miesiące Pragmiarz nie miał pojęcia, kim chciałby zostać w przyszłości. Miał kilka opcji. Niektóre hobbystyczne, niektóre racjonalne, a jeszcze inne zaintrygowały go swoimi nazwami. Tak więc w wypełnionej ankiecie znalazły się następujące kierunki dalszej edukacji: filologia polska, prawo, skandynawistyka, socjologia i psychologia. Ku jego zdumieniu, tak wypełniona ankieta została odebrana jako naśmiewanie się ze spraw bardzo, ale to bardzo poważnych. W konsekwencji takiego a nie innego odczytania intencji Pragmiarza, miał on sposobność zapoznania się z wystrojem gabinetu najważniejszej pani dyrektor, do którego, w trybie pilnym, został wezwany.

Read more

„Z pamiętnika Pragmiarza” S02 E02 – „Tylko mnie poproś do tańca”

Starzeję się – pomyślał Pragmiarz wpatrując się w sufit podczas ćwiczeń. Potwierdzeniem tego były kolejne wspomnienia, które przemykały mu przed zamkniętymi powiekami. Przecież tak właśnie zaczyna się starość. Kiedy człowiek myśli więcej o tym, co już było niż o tym, co dopiero zadziać się może. Włączone radio z tak zwanymi największymi przebojami, dzieliło się z nim piosenką, której refren zaczynał się od słów „tylko mnie poproś do tańca…” To wystarczyło, żeby w tej właśnie chwili Pragmiarz zanurzył się we wspomnieniach.

Read more

Podsumowanie Podniebnego Weekendu z Rehamedica 2018

W dniach 23.03-24.03.2018 r. Podniebna Drużyna Fundacji SMA oraz ośrodek Rehabilitacji Funkcjonalnej RehaMedica byli organizatorami drugiej już edycji „Podniebnego Weekendu z Rehamedica”. Program tegorocznego wydarzenia składał się z dwóch modułów. Pierwszy miał charakter medyczno-fizjoterapeutyczny. Drugi, poprzez prelekcje tematyczne, miał zachęcić SMAki do większej aktywności życiowej.

Read more