fbpx

Podsumowanie Podniebnego Weekendu z Rehamedica 2018

30 marca 2018 Podniebna Drużyna SMA

Podsumowanie Podniebnego Weekendu z Rehamedica 2018

W dniach 23.03-24.03.2018 r. Podniebna Drużyna Fundacji SMA oraz ośrodek Rehabilitacji Funkcjonalnej RehaMedica byli organizatorami drugiej już edycji „Podniebnego Weekendu z Rehamedica”. Program tegorocznego wydarzenia składał się z dwóch modułów. Pierwszy miał charakter medyczno-fizjoterapeutyczny. Drugi, poprzez prelekcje tematyczne, miał zachęcić SMAki do większej aktywności życiowej.

Dzień pierwszy (23.03.2018 r.) – to przede wszystkim badania pod kierunkiem dr Agnieszki Stępień i mgr Małgorzaty Wójcik. Miały one na celu dokonanie pomiaru siły osób chorujących na SMA, zakresu ruchomości stawów i być może w przyszłości ustalenie norm dot. rehabilitacji tych osób. Jest to prekursorski projekt i bardzo ważny dla nas chorych. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pozwoli wszystkim SMAkom ćwiczyć w efektywny i najbardziej korzystny dla nich sposób.

Również w piątek można było zapoznać się z możliwościami urządzenia do kinezyterapii, czyli PRAGMY. Dla części uczestników wydarzenia był to pierwszy kontakt z tym urządzeniem, dla innych możliwości ponownego skorzystania z szerokiego spektrum, jakie dają ćwiczenia na nim. Miło było widzieć radość w oczach ćwiczących i to pomimo wysiłku, który musieli włożyć w czasie sesji terapeutycznej.

Dzień zakończyliśmy tradycyjną kolacją integracyjną. Dzięki temu mieliśmy świetną okazję do rozmów. Część z uczestników tegorocznego „Podniebnego Weekendu z Rehamedica” po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu, więc wspólne biesiadowanie dało nam wszystkim możliwość poznania się. Serwowany posiłek był bardzo smaczny (możliwa również była opcja zamówienia zestawu w wersji wegetariańskiej), a czas upływał nam w miłej atmosferze.

Dzień drugi (24.03.2018 r.) – składał się z dwóch części. Pierwsza odbywała się w ośrodku RehaMedica. Kilkanaścioro uczestników miało możliwość skorzystania z bezpłatnego badania kardiologicznego UKG. Badanie przeprowadzała pani Magdalena Rączka-Czech (lekarz kardiolog z wieloletnim stażem). Każda z badanych osób otrzymała od pani Magdaleny dokumentację medyczną sporządzoną na podstawie tego badania.

Również w RehaMedica wszyscy chętni mogli skorzystać z porady dietetycznej, której udzielała pani Katarzyna Walas – dyplomowany dietetyk, z którego wiedzy korzystają również chorzy na SMA. Po konsultacjach, pani Katarzyna przeprowadziła mini wykład nt. żywienia w SMA.

Tego samego dnia, można było odbyć sesję ćwiczeniową na PRAGMIE. Część z obecnych skorzystała z tej możliwości.

W tym samym czasie, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach odbywały się tematyczne prelekcje, na które zapraszaliśmy wszystkie chętne osoby (nie tylko chorych na SMA).

Pierwsza z nich dotyczyła aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Poprowadził ją pan Szymon Kania właściciel firmy Webmakers Software House. Firma pana Szymona zatrudnia OzN. Jak powiedział nasz prelegent osobom zarządzającym tym przedsiębiorstwem zależy na tym, żeby ich firma była odpowiedzialną społecznie, która nie zamyka się na zatrudnianie m.in. chorych na SMA. W czasie wykładu mogliśmy dowiedzieć się, jakie są zalety tzw. pracy zdalnej, która pozwala osobom pracującym w ten sposób na elastyczność, jeśli idzie o godziny pracy, na możliwość wykonywania powierzanych obowiązków z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnej pozycji, co nie jest bez znaczenia w przypadku osób niepełnosprawnych.

Kolejny wykład poprowadził pan Wojciech Shneider właściciel Strefy Spadochronowej Silesia. Wypada w tym miejscu podkreślić, że jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie SMAki mogą skakać ze spadochronem. Przy okazji zapraszamy wszystkich chętnych na tegoroczne skoki organizowane przez Podniebną Drużynę Fundacji SMA. Wojtek w bardzo ciekawy sposób opowiadał jak technicznie wyglądają skoki w tandemie i skoki z OzN. Wielokrotnie podkreślał, że dla niego i jego zespołu najważniejsze jest bezpieczeństwo skaczących osób.

Następnie głos zabrał Szymon z Active Therapy. Z prelekcji mogliśmy się dowiedzieć o możliwościach jazdy na nartach dla osób chorych na SMA. Jak zapewne wiecie, część zespołu Podniebnej ma już za sobą tego typu doświadczenie. Szymon przedstawił również propozycje letniej aktywności, czy to podczas spływów kajakowych, czy na przykład podczas jazdy na rowerze tzw. tandemie.

Kolejnymi osobami, które poprowadziły prelekcję, były nasze podniebne koleżanki Agnieszka Filipkowska oraz Kola Buchczyk. Ich wykład pt. „O psie do zadań specjalnych oraz SMAkowite podróże na elektryki przez świat” składał się z dwóch części. W pierwszej z nim Agnieszka opowiadała o swoim psie asystencie o imieniu Koka (szkolenie takiego psa trwa 2-3 lata!) oraz o możliwościach budowania środowiska przyjaznego dla SMAków, pozbawionego barier architektonicznych i utrudnień dla OzN.

Z kolei Kola opowiadała o swoich podróżniczych doświadczeniach z Paryża i Mediolanu. Również podzieliła się z nami praktycznymi radami dot. nie tylko samego podróżowania środkami komunikacji publicznej, ale na przykład wyszukiwaniem noclegów przystosowanych dla SMAków.

Również w sobotę, nasza podniebna koleżanka Kamila wykonała artystyczne malowanie paznokci osobie, która wymyśliła zwycięskie hasło w naszym konkursie na FB. Serdecznie dziękujemy za udział w naszej zabawie, a laureatce gratulujemy wygranej.

W tym samym budynku ZSO nr 5 firma Kuschall Partner prezentowała sprzęt ułatwiający nam SMAkom codzienne życie. Można było zapoznać się z ofertą wózków aktywnych i elektrycznych, poduszek na wózek, jak również podnośników dla osób niepełnosprawnych.

Było jeszcze jedno, bardzo SMAkowite miejsce w ZSO. To pomieszczenie, w którym przemiłe panie… przygotowały dla nas słodki poczęstunek i tzw. serwis kawowy. Było doprawdy pysznie.

Chcemy podziękować wszystkim z Was, którzy uczestniczyliście w „Weekendzie z RehaMedica 2018”. To dla nas niezmiernie ważne, żeby móc pomagać SMAkom, dzielić się naszym doświadczeniem i próbować zmienić rzeczywistość, w której żyjemy. Mamy nadzieję, że to był dla Was dobry czas i że wrócicie do nas w przyszłym roku.

Na koniec chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego wydarzenia. Bez Was, bez Waszej pracy i zaangażowania nie byłoby możliwe zorganizowanie tego świetnego eventu.

 

, , , , , , , , , ,